Paweł Paszta - strona główna

reżyser teatralny

 

aktualności   biogram   reżyseria   kontakt   

English

 

Biogram

 

Paweł Paszta
(ur. 1984)

REŻYSER

W latach 2003-2008 studiował na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, zaś w latach 2007-2012 na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej (dyplom w 2012r. z wyróżnieniem, spektakl Pokojówki). W roku 2020 obronił dysertację doktorską, której promotorem był prof. Jarosław Kilian na Akademii Teatralnej w Warszawie, uzyskując stopień naukowy doktora sztuki. Jego dotychczasowe prace teatralne były prezentowane na Bydgoskim Festiwalu Operowym (Dziady-Widma - również zarejestrowane i emitowane w TVP Kultura, a także Il Trespolo Tutore), na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (Miarka za miarkę), na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (słuchowisko Fragmenty listów miłosnych), na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (Pokojówki), na Festiwalu Oblicza Teatru w Polkowicach oraz na Festiwalu Simhat Haim w Jarocinie i Krotoszynie (Opowiadania nie tylko dla dzieci), na Festiwalu Talia w Tarnowie (Napis), a także na Festiwalu Interpretacje w Katowicach (Cicha noc - w konkursie spektakli TV). Jako asystent reżysera pracował z Natalią Babińską w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Jarosławem Kilianem w Teatrze Polskim, Mikaelem Marmarinosem w Teatrze Dramatycznym, Grażyną Kanią w Teatrze Powszechnym i Michałem Zadarą z Teatrze Żydowskim w Warszawie. Jesienią 2010r. ukończył 6-tygodniowy międzynarodowy kurs Teatru i Kultury Japońskiej organizowany przez UNESCO Chair w Bukareszcie pod okiem japońskich mistrzów noh, butoh i kabuki. W marcu 2012 r. brał udział w międzynarodowych warsztatach nowej dramaturgii i sztuki teatralnej "FIND plus" w teatrze Schaubühne w Berlinie pod kierunkiem Thomasa Ostermeiera.

Wśród zrealizowanych dotychczas przez niego projektów są zarówno spektakle jak i tzw. czytania performatywne. Pracował m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze Kamienica w Warszawie, Teatrze Słowackiego w Krakowie, Teatrze Norwida w Jeleniej Górze (Miłość i polityka), Teatrze Rozrywki w Chorzowie (musical Czarno na białym), Teatrze Współczesnym w Szczecinie (Pustostan), Teatrze Horzycy w Toruniu (m.in. Napis, Hamlet, Koncert marzeń, Alicja w krainie czarów, Zemsta), a także w Teatrze Żydowskim w Warszawie (m.in. Koszałki opałki, Opowiadania nie tylko dla dzieci, Królestwo wszechwanny). Do spektaklu Opowiadania nie tylko dla dzieci napisał własną muzykę na wiolonczelę, która jest na żywo wykonywana podczas przedstawienia przez Aleksandrę Monkiewicz.

W roku 2012 założył także niezależną grupę teatralną Atu Teatr, z którą zrealizował m.in. spektakl objazdowy wg tekstu Bogusława Schaeffera Scenariusz dla trzech aktorów. Reżyserował także produkcje niestandardowe, jak otwarty spektakl/performance "Ostatnia Wieczerza" we współpracy z toruńskim malarzem i scenografem Jerzym Michałem Murawskim, czy performance o muzyce punkowej jako historia polskiej transformacji w Bitterfeld (2022) podczas pierwszej edycji festiwalu OSTEN.

FILM

W 2016 roku ukończył mistrzowski kurs reżyserii filmowej w Szkole Wajdy i obecnie pracuje nad swoim debiutem filmowym. W roku 2017 zrealizował debiut w teatrze TV w ramach cyklu Teatroteka. Spektakl Cicha noc otrzymał trzy nagrody na festiwalu Teatroteka Fest w lutym 2018, a także nagrodę Gold Remi w kategorii 'dramatic original' na Worlfest Houston Festival. Do jego prac filmowych można także zaliczyć Noc listopadową. Rytuał nakręconą podczas lock-downu z aktorami Teatru Horzycy w Toruniu.

PEDAGOG

Oprócz pracy reżyserskiej, literackiej (jest również autorem kilku adaptacji teatralnych pod opieką ZAiKSu) i drobnych zadań kompozytorskich, Paweł Paszta od 2007 roku jest również instruktorem dramy i pracuje jako pedagog teatru z młodzieżą. W latach 2012-2017 w jednym z warszawskich gimnazjów realizował autorskie lekcje w ramach przedmiotu "zajęcia artystyczne" z klasą pierwszą. Połączeniem pracy pedagoga i reżysera była również dwukrotna współpraca z Wydziałem Śpiewu Klasycznego Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Stworzył tam Utwór o muzyce (2011) - oparty na słynnych ariach, duetach i pieśniach oraz Pałac duchów (2013) - w całości oparty na kompozycjach Stanisława Moniuszki. W kwietniu 2013 poprowadził praktyczną część seminarium dla pedagogów szkół muzycznych p.t. Moniuszko znany i nieznany - praca nad aktorską interpretacją Moniuszki. W latach 2015-2018 prowadził również autorskie zajęcia teatralne na Wydziale Wokalnym w Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera przy ul. Miodowej w Warszawie.

W latach 2013-2019 pracował jako pedagog na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie m.in. prowadził zajęcia z seminarium reżyserskiego dla studentów Wydziału Reżyserii i Wydziału Aktorskiego. Współpracował także przy projekcie międzyuczelnianym tzw. Instytutu Opery.

OPERA

W marcu 2018 w ramach przewodu doktorskiego wyreżyserował barokową operę Alessandra Stradelli Il Trespolo Tutore. Było to pierwsze wystawienie dzieła po premierze w 1679. Spektakl został sfilmowany i wydany na DVD przez wydawnictwo DUX, otrzymując pozytywny odbiór zagraniczny (cztery gwiazdki w magazynie Classica, a także nagroda Supersonic Pizziccato). W lipcu 2019 pracował jako reżyser przy projekcie operowym Stradella Young Project w Rzymie. Jesienią 2021 wyreżyserował film RIVAL QUEENS dla festiwalu Dramma per Musica.

DYREKTOR

Od września 2017 do sierpnia 2021 Paweł Paszta pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, a także zastępcy dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt oraz Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt.



>>> biogram w wersji skrócone
>>> wszystkie projekty od najnowszego do najstarszego

>>> Portfolio
>>> profil na LinkedIn